Ennyi a kikiáltási ára egy 100 kilogrammos napraforgómag dombocskának, amit a Shoterby’s árverez 2011. február 15-én. Hogy miért kerül ennyibe?
A napraforgómagok porcelánból készültek, alkotójuk Ai Weiwei, aki a pekingi “Madárfészek” olimpiai stadion egyik tervezője. A magokat bemutató kis pódiumra kiírt ár £80,000-£120,000, de ez jóval följebb is mehet amiatt, hogy ez idő tájt igen komoly az érdeklődés Kína iránt. Gazdasága az USA után második a Földön, s ez rengeteg távol-keleti gyűjtőt is jelent, akik ennél jóval följebb is tornázhatják az árat.
Az érdeklődés azért is fokozott, mert London egyik leghíresebb múzeumának a Tate Modern-nek a Turbina Termében 100 millió hasonló porcelán napraforgómag fogadja a látogatókat. Az érdeklődők mezítláb, fekve, dobálva próbálhatják ki, játszhatnak a napraforgómagokkal.
Mennyiért kelhetnek el a magok?
A művész 10 hasonló 100 kilós csomagot készített elő eladásra, melyek közül valószínűleg az első fog elkelni a legmagasabb áron. Eddig egyetlen darab porcelán magot dobott piacra egy ismeretlen, aki a Tate-ben tett rá szert. Az eBay-en 28 fontot kapott érte.
A napraforgómagokat 1600 ember készítette két éven keresztül. Értelmezésük magába foglalhatja a nyugat számára történő tömegtermelést, a híres kínai porcelánt, éhínségek idején a túlélést jelentő napraforgómagot, a Mao ábrázolásain feltűnő napkorona glóriát, vagy épp a magok váratlan súlyosságát, amikor az ember kipergeti a kezei közül a Tate padlójára. A magok messziről hasonlónak tűnnek, azonban közelről egytől egyig különbözők, hiszen kézzel készültek.
A látogatók csak 48 óráig élvezhették a magokban hempergést és a magkastély építést: ezek után a múzeum igazgatósága veszélyesnek minősítette a magokból származó port és kordon mögül lehet csak megtekinteni.